Oprogramowanie dla firm - przegląd

Pod pojęciem oprogramowanie dla firm kryje się wiele różnych rodzajów oprogramowania. Od niewielkich aplikacji współpracujących z kasami fiskalnymi do ogromnych systemów zarządzania przeznaczonych dla wielkich firm. W zasadzie niemal każdy rodzaj programu może być "dla firm" (ew. za wyjątkiem gier). Istnieje jednak kilka grup programów/systemów które zostaną przedstawiona w niniejszym opracowaniu.

Systemy MRP (Material Reguirements Planning) :
Pozwalają na szacowanie potrzeb materiałowych firmy. Dzięki takiemu programowi można planować i utrzymywać odpowiednie rezerwy materiałowe, które zapewniają ciągłość produkcji. Jedne z pierwszych systemów, jakie powstały. Dzisiaj zazwyczaj nie wdraża się tego typu systemów samodzielnie tylko jako cześć pakietu MRP II lub ERP.

Systemy MRP II i ERP (Manufacturing Resources Planning)(Enterprice Resource Planning):
Zaawansowane systemy zarządzania przedsiębiorstwem. Zazwyczaj składają się z wielu modułów, kontrolujących wszystkie możliwe funkcje przedsiębiorstwa. W zależności od potrzeb firmy można wybierać które moduły będą wdrażane. Systemy ERP pozwalają w sposób kompleksowy zarządzać nawet bardzo rozbudowanym przedsiębiorstwem. Wada tych rozwiązań jest wysoki koszt i długi czas wdrożenia.

Systemy CRM (Customer Relationships Managment):
Pod pojęciem CRM istnieje wiele rożnych typów programów - ich cecha wspólną jest to, ze "nakierowane" są nie na wewnętrzne procesy w firmie, a na obsługę klienta i budowanie z nim dobrych relacji. Systemy CRM przybierają rożne postacie: od małych programów wspierających prace jednego lub kilku działów, po wielkie systemy współpracujące z systemami klasy ERP.

Systemy SCM (Supply Chain Managment):
Zarządzanie łańcuchem dostaw - szczególnie popularne w przypadku firm motoryzacyjnych. W przypadku gdy firma posiada wielu kooperantów i chce minimalizować zapasy magazynowe, oczekuje powiązania systemów informatycznych dostawców ze swoim systemem informatycznym. Tego typu rozwiązanie jest znane pod nazwa SCM.

Gotowe pakiety oprogramowania:
Rozwiązanie bardzo popularne w przypadku małych firm o standardowej działalności: sklepy, hurtownie, gabinety lekarskie. W takim przypadku potrzebne jest oprogramowanie, które w prosty sposób wykonuje kilka podstawowych funkcji: współpracuje z kasa fiskalna, drukuje faktury, posiada prosta bazę danych o klientach.

Programy na zamówienie:
Tworzone są w dwóch przypadkach - gdy profil firmy jest nietypowy, wiec nie istnieją gotowe rozwiązania, lub gdy istniejące programy nie spełniają wszystkich wymagań. Dzięki samodzielnemu wykonaniu (zamówieniu) programu można mięć pewność, ze będzie zawierał wszystkie potrzebne funkcje i co równie ważne Nie Będzie zawierał funkcji zbędnych (często zdarza się, ze nowi użytkownicy zaawansowanych programów przez długi czas nie potrafią nauczyć się obsługiwania programu, ponieważ jest on "przeładowany". Po prostu "gubią się" w licznych opcjach, menu itp.)

Programy Specjalistyczne:
Jak sama nazwa wskazuje opracowane zostały w ściśle określonym celu: obsługi specyficznej maszyny, prowadzenia badań naukowych, gromadzenia danych z czujników. Często są to bardzo skomplikowane programy napisane w "egzotycznych" językach programowania.